Moralność Pani Dulskiej

Twórcy

Autor:
Gabriela Zapolska
Reżyseria:
Jan Polak
Światło:
Włodzimierz Stawisiński
Muzyka i dźwięk:
Piotr Matuszkiewicz
Scenografia i kostiumy:
Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski, Agnieszka Pszczółkowska

Występują

Adrian Domanowski
Aleksandra Buczkowska
Karolina Gorzycka
Katarzyna Maciejewska
Katarzyna Michalska
Katarzyna Misiak
Katarzyna Salamończyk
Natalia Wysocka
Piotr Gutowski
Urszula Zbonikowska

Terminy

Aktualnie brak terminów dla tego wydarzenia

Bilety

Normalny:
30
Ulgowy:
20
Balkon
20

Bilety dostępne w Kasie Teatru w dni powszednie w godz. 8.30 – 16.00, tel. 54 231 47 66 oraz w dniu przedstawień na jedną godzinę przed ich rozpoczęciem. Liczba  biletów ograniczona!


Kategoria wydarzenia

W Teatrze – 70 lat „Upartych”… Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zaprasza na Jubileusz jednego z najstarszych, a najstarszego działającego bez przerw, Teatru Amatorskiego w Polsce – Teatru Ludzi Upartych. W ramach Jubieluszu wystawione zostaną trzy spektakle: Moralność Pani Dulskiej, Kopciuszek i Zemsta.

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego oraz Teatr Ludzi Upartych, zapraszają na przedstawienie pt.: „Moralność Pani Dulskiej”, które powstało na podstawie gorzkiej komedii Gabrieli Zapolskiej. Przedstawienie, które i dzisiaj jest bardzo aktualne.Moralność… to opowieść o kryzysie moralności mieszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku, który objawiał się nastawieniem wyłącznie na sprawy materialne, zanikiem potrzeb duchowych i kulturalnych, konserwatyzmem i ciasnotą poglądów, a zwłaszcza obłudą i fałszem. Szczególną formą dwulicowości stało się stosowanie zasad moralnych na pokaz, posługiwanie się nimi, by oceniać i atakować innych. Gabriela Zapolska właśnie dwulicowość i kołtunerię uczyniła głównym tematem swej gorzkiej komedii. Tak dosadnie i skutecznie, że niedługo po premierze (Kraków 1906) w potocznym słowniku pojawiło się określenie „dulszczyzna”, jako synonim owej dwulicowości.

Od premiery „Dulskiej” minęło ponad 100 lat, a dulszczyzna kwitnie. Wystarczy rozejrzeć się wokół.

Skip to content