Dancing Retro
muzyczna opowieść o polskim jazzie w okresie 20-lecia międzywojennego
Twórcy
Występują
Bilety
Sprzedaż biletów prowadzi Kasa Teatru w dni powszednie w godz. 9.00 – 17.00 oraz w dniu spektaklu na godzinę przed jego rozpoczęciem, tel. 54 231 47 66
Mylą się ci, którzy uważają, że historia polskiego jazzu zaczęła się od niszowych jam session na przełomie lat 40 i 50 XX wieku. Ewa Makomaska – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie w przedstawieniu premierowym przygotowanym specjalnie dla Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego pt: DANCING RETRO przypomni cudowne lata 20-te i twórców, którzy wtedy w polski krajobraz artystyczny przenosili gorące rytmy tang, foxtrotów, slowfoksow, one-stepów i swinga.
W proceder przeflancowania na rodzimy grunt muzyki, która królowała za oceanem, a także w Paryżu i Berlinie, zamieszani byli znakomici kompozytorzy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski i wielu innych, poeci na czele z Tuwimem i Hemarem i wszystkie śpiewające, wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego.
W Polsce, ale też w innych krajach europejskich w 20-leciu międzywojennym jazz oznaczał ni mniej ni więcej muzykę taneczną pochodzenia amerykańskiego, graną głównie w nocnych lokalach przez orkiestry lub mniejsze zespoły, w których składzie znajdowały się saksofony i perkusja.
Opowiemy jak Jazz zawitał do Polski za sprawą tych artystów, którzy poznali nowe rytmy i brzmienia podróżując po Europie zachodniej, jak również dzięki zagranicznym filmom i płytom. To będzie sentymentalna, ale też bardzo energetyczna podróż w czasie. Przypomnimy utwory w gorących rytmach i najbardziej wtedy popularnych tang, które do dziś uwodzą niepowtarzalną atmosferą i rytmami, których na próżno szukać w muzyce współczesnej. Będzie zatem można usłyszeć m.in. takie utwory jak: „Marzenie”, „Abram ja ci zagram”, „Mały gigolo” „Tango notturno”, „Salem Alejkum”, „The man I love”, „Nikodem”, „Kochaj mnie a będę twoja” czy „Sam mi mówiłeś”.
Zapowiada się zatem sentymentalny wieczór pełen teatralnych wrażeń w atmosferze przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem…
Liczba miejsc ograniczona!