Zajęcia teatralne dla przedszkoli i szkół podstawowych
Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne na warsztaty teatralne.
Celem zajęć warsztatowych jest pokazanie młodemu człowiekowi świata teatru.
Poprzez wprowadzenie tematycznych zabaw dostosowanych do wieku uczestników, staramy się przełamać wstydliwość a także otworzyć na drugiego człowieka.
Zajęcia zapewniają również kształtowanie wrażliwości artystycznej, rozbudzanie wyobraźni, rozwijanie możliwości twórczych i umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, a także poznawanie specyfiki funkcjonowania instytucji teatralnej.
Zajęcia prowadzone są metodą tematycznych zabaw dostosowanych do wieku uczestników.
Prowadzący: Katarzyna Misiak – instruktor teatralny
„Teatr Przedmiotu”
– zajęcia dla przedszkoli i szkół podstawowych
Warsztaty teatralne „Teatr Przedmiotu” rozpoczną się od nauki rozpoznawania poszczególnych technik lalkowych (kukła, pacynka, pacynka mimiczna, jawajka, marionetka, lalka podłogowa). Wykorzystując wiele lalek stworzonych w różnych technikach, uczestnicy zajęć będą próbowali przedstawiać stany emocjonalne rozmaitych postaci (radość, smutek, etc.). Jako że we współczesnym Teatrze Lalek wszystkie przedmioty mogą pełnić funkcję lalek, uczestnicy warsztatów wybiorą przedmioty kuchenne, w których odnajdą osoby i zwierzęta. Ćwiczenie ściśle powiązane jest z wyobraźnią uczestników; jego celem jest pobudzenie tej wyobraźni, nauka kreatywnego myślenia oraz artystyczne wyrażanie siebie.
Kiedy już uczestnicy zajęć nauczą się innego spojrzenia na przedmioty, sami będą mieli okazję wykonać teatralne lalki z przedmiotów codziennego użytku. Stworzone przez nich lalki teatralne zostaną wykorzystane w przedstawieniu „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy, które będzie stanowiło zwieńczenie warsztatów.
„Gazetowe czary-mary”
– zajęcia dla klas IV – VI
Zajęcia mają na celu w lekki i wesoły sposób pobudzić przede wszystkim wyobraźnię uczestników, zainteresować ich umiejętnościami manualnymi, integracją w zespole i ruchem scenicznym… Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się m.in. z metodami wykonywania lalek teatralnych z dostępnych gazet i czasopism oraz z materiałów dostępnych w każdym domu.
Zaczynamy od poznania poszczególnych technik lalkowych. Następnie robimy kukły z gazet. Każdy uczestnik wykonuje jedną lalkę. W trakcie kursu dzieci ćwiczą i usprawniają motorykę małą. Kiedy każdy z uczestników wykonał już kukłę, przystępujemy do ubierania wybranych lalek; tak powstaną: Szewczyk Dratewka, Królewna, Król, Ochmistrzyni, Baba Jaga, Smok i Rycerz.
W ostatnim etapie wystawimy bajkę „Szewczyk Dratewka”.
„Czerwony Kapturek pod lupą”
– zajęcia dla klas IV – VI
Część pierwsza – teoretyczno-malarska.
Rozmawiamy na temat cech bohaterów i emocji jakie w nas budzi Czerwony Kapturek i Wilk. Mówimy o przysłowiach z Wilkiem w roli głównej, odpowiadamy sobie na pytania: Czy to prawda, że kto pyta nie błądzi? Czy zawsze możemy uniknąć zła? Malujemy kolory złości, robimy ćwiczenia głosowe aby pokazać, jak brzmi złość. Zastanawiamy się, kto współcześnie może pełnić rolę Wilka, a kto Czerwonego Kapturka?
Część druga – praktyczna.
Zapoznajemy się i uczymy techniki animacji lalek, a następnie wystawiamy nimi przedstawienie ” Czerwony Kapturek ” Jana Brzechwy.
„Pastorałka”
– zajęcia dla klas IV – VI, odbywające się w okresie poświątecznym
Tematem zajęć warsztatowych będzie jeden z najpiękniejszych polskich utworów misteryjnych, który został złożony przez Leona Schillera, z tekstów sięgających Średniowiecza, kolęd i pastorałek. Jest to przykład gatunku należącego do wielkiej polskiej literatury, kultywującej ciągle żywą, polską tradycje, tradycje religijną, w której możemy odnaleźć siebie. Warsztaty mają zapoznać dzieci z podstawową techniką lalkową, jaką jest kukła – lalka na kiju, poruszana od dołu – tzw. lalka szopkowa. Podczas warsztatów uczniowie staną się kolędnikami, który wykonują wszystkie role w przedstawieniu ” Pastorałki ” za pomocą kukieł.
Zajęcia są odpłatne; opłata za udział w warsztatach wynosi 15,00 zł od osoby.
Szczegółowe informacje pod nr telefonu:
tel.: (54) 231 47 60/61 lub 792 612 721
ZAPRASZAMY!