„Teatr dla seniora”

Aktualności

Drodzy Seniorzy, zapraszamy Was serdecznie do Teatru Impresaryjnego na warsztaty realizowane w ramach projektu „Teatr dla Seniora”. Warsztaty realizowane będą w dwóch blokach tematycznych w dniach od 15 do 19 listopada 2021r.

„Teatr Przedmiotu” – zajęcia prowadzone przez instruktor teatralną Katarzynę Misiak – adepta sztuki lalkarskiej, wieloletniego pracownika teatrów lalkowych, teatroterapeutę, a od 2017r. pracownika Teatru.
Warsztaty teatralne „Teatr Przedmiotu” rozpoczną się od nauki rozpoznawania poszczególnych technik lalkowych (kukła, pacynka, pacynka mimiczna, jawajka, marionetka, lalka podłogowa). Wykorzystując wiele lalek stworzonych w różnych technikach, uczestnicy zajęć będą próbowali przedstawiać stany emocjonalne rozmaitych postaci (radość, smutek, etc.).
Jako że we współczesnym Teatrze Lalek wszystkie przedmioty mogą pełnić funkcję lalek, uczestnicy warsztatów wybiorą przedmioty kuchenne, w których odnajdą osoby i zwierzęta. Ćwiczenie ściśle powiązane jest z wyobraźnią uczestników; jego celem jest pobudzenie tej wyobraźni, nauka kreatywnego myślenia oraz artystyczne wyrażanie siebie.
Kiedy już uczestnicy zajęć nauczą się innego spojrzenia na przedmioty, sami będą mieli okazję wykonać teatralne lalki z przedmiotów codziennego użytku. Stworzone przez seniorów lalki teatralne zostaną wykorzystane w przedstawieniu „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy, które będzie stanowiło zwieńczenie warsztatów.

Zajęcia „Teatru Przedmiotu” planowane są na 15 i 16 listopada 2021r. w godz. 11.00 – 12.30.

„Teatr nie liczy lat” – zajęcia prowadzone przez wieloletniego dyrektora instytucji, dyplomowanego aktora i reżysera teatralnego Jana Polaka.
Warsztaty te adresowane są do osób w sile wieku i dostosowane do ich możliwości fizycznych.
Ukazują one podstawowe techniki stosowane w kształceniu aktorów, a prowadzące do doskonalenia możliwości tkwiących w ludzkim ciele. Są to m.in. ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające wszystkie partie ciała, ćwiczenia oddechowe (oddech przeponowy i tzw. oddech życia), ćwiczenia artykulacyjne, usprawniające aparat wymowy. Każde z tych ćwiczeń w przypadku osób starszych ma także walor terapeutyczny, poprawia bowiem ogólny komforty życia.
Warsztaty uzupełnione będą kilkoma etiudami zbiorowymi, których zadaniem jest otwarcie się na świat i na drugiego człowieka oraz elementarnymi wiadomościami dotyczącymi historii teatru, rozwoju techniki teatralnej i ewolucji teatralnych profesji.

Zajęcia „Teatr nie liczy lat” planowane są na 17, 18 i 19 listopada 2021r. w godz. 11.00 – 14.00.

Zapisy będą realizowane od dnia 5 listopada 2021r. pod numerem telefonu (54) 231 47 60. W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 20 osób dziennie, decyduje kolejność zapisów.

 

Warsztatową ofertę Teatru wzbogaci spektakl teatralny „Moralność Pani Dulskiej”, który również w ramach projektu „Teatr dla seniora” zostanie wystawiony w dniu 18 listopada 2021r. o godz. 18.00.

Dla wszystkich włocławskich seniorów bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Teatru od 8 listopada br. w dni powszednie w godz. 8.30 – 16.00, tel. 54 231 47 66.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI


Dotknięcie Norwida

Dodano: 23 listopada, 2021

Wspólna akcja Teatru i Biblioteki

Dodano: 27 października, 2021

Miraż kolorytu malarskiego i dźwięku

Dodano: 21 października, 2021

Fortepian już w renowacji

Dodano: 30 września, 2021