Gramy dla szkół

Aktualności

Zapraszamy uczniów i nauczycieli na dwa spektakle wyprodukowane przez Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego:

„Antygona”

Antygona jest grana od ponad dwu i pół tysiąca lat w teatrach na całym świecie. Niewielu jest autorów i niewiele dzieł w światowej dramaturgii, którym można by przypisać podobne osiągnięcia. U podstaw tego swoistego fenomenu Antygony leżą co najmniej dwa elementy: ponadczasowość konfliktu, stanowiącego główną oś dramaturgiczną tekstu i niezwykła wyrazistość postaci dramatu. Konflikt dwóch głównych postaci tragedii: Antygony i Kreona jest w istocie konfliktem władcy z prawem bogów i prawem naturalnym. Ten spór wynika nie z odmienności postaw wobec prawa państwowego i boskiego, lecz z odmiennych wartości, które antagoniści uznają za najważniejsze… Wystarczy spojrzeć na współczesny świat. Ileż podobnych konfliktów rozgrywa się dzisiaj na wszystkich poziomach życia społecznego: od nieporozumień rodzinnych począwszy, na ogólnoświatowych konfliktach, również tych zbrojnych, skończywszy. W Antygonie najbardziej interesujące wydają się trzy postaci: Kreon, tytułowa bohaterka i jej siostra Ismena. I przedstawienie, które Państwu prezentujemy, zostało tylko na nich oparte… Akcja Antygony, którą Państwo obejrzą, rozgrywa się współcześnie, ale napisane do tego spektaklu piosenki, nadają jej wymiar ponadczasowy, obiektywizują relacje i postawy głównych bohaterów. Przedstawienie powstało w ramach Programu Rządowego Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Spektakl wyreżyserował Jan Polak, w rolach głównych zobaczymy: Katarzynę Anzorge aktorkę współpracującą z teatrami w Płocku i w Warszawie, Annę Sokołowską Alabrudzińską, wokalistkę i Artura Kujawę, studenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Spektakle 19.01 i 20.01 godz. 9.00 i 11.00

„Zemsta”

Zemsta mimo, że jest utworem niemal 200-letnim, wciąż bawi i zaskakuje. Jej tematyka jest bowiem uniwersalna, a humor ponadczasowy. Wiadomo od dawna, że treść utworu Aleksandra Fredro ma swoje źródło w prawdziwym konflikcie, o którym przypadkowo dowiedział się autor. Także charaktery postaci – Cześnika i Rejenta – odpowiadają usposobieniu swoich prawdziwych pierwowzorów. Występuje też analogiczna historia z murem i oczywiście finalne pojednanie. Do odnalezionej historii dodał autor popis swojego kunsztu pisarskiego i humoru. I tak powstało dzieło, które od wieków bawi i poucza. Konflikt między głównymi bohaterami narasta. Kłótnia o mur graniczny, kolejne złośliwe czyny i wątek miłosny potęgują napięcie… Poza tym komedia napisana jest zabawnym językiem, w którym nie brak dwuznaczności. Lekkość przekazu nieraz łączy się z problematyką treści. Aktualność utworu oraz geniusz pióra autora przyczynił się do tego, że Zemsta nadal śmieszy. Śledzenie językowych zabiegów to także i dla współczesnego odbiorcy źródło radości i śmiechu. Zaskakujące sytuacje i zwroty akcji również i dziś są dla Widza atrakcyjne. Zwłaszcza, że współczesne media często raczą nas płaskimi, prymitywnymi obrazami czy scenami. Wydaje się więc, że Zemsta jeszcze długie lata będzie nas śmieszyć i bawić, przy okazji prowokując do pełnej refleksji. Refleksji nad kondycją społeczeństwa, wagą sporów i znaczeniem pojednania. Spektakl przygotowany został przez Teatr Ludzi Upartych , wyreżyserowany przez Jana Polaka.  „Zemsta” to lektura w klasie VII szkoły podstawowej. Sejm ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry w związku  z 230. rocznicą jego urodzin. 

Spektakle 18.01 godz.9.00 i 11.00

Ceny biletów 20 zł. Zapisy pod nr tel. 54  231 47 60

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI


Skip to content