Fortepian już w renowacji

Aktualności

Teatralny, zabytkowy fortepian odzyska nowe życie dzięki współpracy z Dobrzyńsko Kujawskim Towarzystwem Kulturalnym z którym udało się teatrowi pozyskać wsparcie z fundacji „Anwil dla Włocławka”.

 

Fortepian znajdował się na scenie Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego gdzie był wykorzystywany do wszelkich przedsięwzięć kulturalnych. – To jedyny fortepian w budynku teatru. Niestety stan techniczny instrumentu z roku na rok pogarszał się, wymagał on gruntownej renowacji.- mówi Monika Budzeniusz, dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.- Drobne prace renowacyjne w instrumencie wykonywane były ostatnio w 2010 roku czyli 11 lat temu. Organizacja wielu imprez zwłaszcza koncertów stwarza konieczność wypożyczania fortepianu od podmiotów zewnętrznych, co niesie ze sobą dodatkowe koszty.
Fortepian Bechstein to bardzo wartościowy zabytek, którego wykonanie datuje się na 1889 rok. Pochodzi z fabryki niemieckiego przedsiębiorcy C. Bechsteina.
Produkcja fortepianów zainicjowana przez Carla Bechsteina rozpoczęła się w 1853 roku w Berlinie. Fabryka dynamicznie się rozwijała by w 1919 roku produkować 5000 fortepianów, w 1930 r. Bechstein stworzył pierwsze na świecie pianino elektroniczne. W1954 r. otwarto zakłady produkcyjne w południowych Niemczech. Koncern przetrwał pomimo politycznych i gospodarczych zawirowań. Obecnie C. Bechstein jest największym europejskim producentem pianin i fortepianów. W przeciwieństwie do innych producentów C.Bechstein został wierny tradycji i produkuje instrumenty wyłącznie w Europie z najwyższej jakości europejskich materiałów.
Dzięki temu projektowi realizowanemu przez Teatr Impresaryjny wspólnie z Dobrzyńsko Kujawskim Towarzystwem Kulturalnym istnieje szansa na uratowanie instrumentu, który będzie służył społeczności lokalnej w wielu wydarzeniach artystycznych.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni fundacji „Anwil dla Włocławka” za wsparcie finansowe naszego projektu- podkreśla Monika Budzeniusz, dyrektor Teatru.
Fortepian jest już w trakcie renowacji, ma wrócić do Teatru wiosną przyszłego roku.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI


Ferie z Teatrem

Dodano: 13 stycznia, 2022

„Święta jak namalowane…”

Dodano: 9 grudnia, 2021

Dotknięcie Norwida

Dodano: 23 listopada, 2021

„Teatr dla seniora”

Dodano: 4 listopada, 2021