Ich czworo

Tragedia ludzi głupich w trzech aktach

Twórcy

Reżyseria:
Jan Buchwald

Scenografia:
Wojciech Stefaniak

Choreografia:
Tatiana Sedunowa

Kostiumy:
Greta Sabataviciute

Występują

Agnieszka Stachowska

Bożena Sosnowska

Dariusz Piotrowicz

Ewelina Sworobowicz

Mirosław Szejbak

Teresa Samsonow

Weronika Matuiza

Bilety

Aktualnie brak terminów dla tego wydarzenia

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Teatru w dni powszednie w godz. 10.00 – 17.45, tel. 54 231 47 66

Liczba wejściówek ograniczona!

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza na sztukę Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru w Wilnie pt: Ich czworo.

Ich czworo to obok Moralności pani Dulskiej jeden z najpopularniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej. Jego premiera odbyła się we Lwowie w 1907 roku. Choć sama autorka nie określiła ściśle miejsca akcji, reżyser zdecydował się umieścić ją w Wilnie lat 30-tych. O tej podróży w czasie i przestrzeni świadczy przede wszystkim scenografia, ale również drobne detale, które widzowie rozpoznać będą mogli w trakcie spektaklu.

Sztuka Gabrieli Zapolskiej to powrót na scenę Jana Buchwalda, który rozstał się z nią po zakończeniu swojej kadencji na stanowisku dyrektora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Z aktorami Polskiego Teatru w Wilnie miał okazję działać w zeszłym roku w Teatrze w Toruniu, gdzie przygotowali czytanie dwunastu ksiąg „Pana Tadeusza”. W trakcie pracy dyrektor wileńskiego Teatru Irena Litwinowicz wpadła na pomysł, aby wspólnie zrobić coś w Wilnie.

Sztuka, którą wybrali, to komedia podszyta gorzką refleksją dotyczącą natury człowieka. Akcja rozgrywa się pomiędzy grupą postaci, które nie mają nawet imion – Mąż, Żona, Dziecko, Kochanek, Szwaczka, Wdowa – tak ich określa sama autorka dramatu. W związek zmęczonego sobą nawzajem i w gruncie rzeczy nieszczęśliwego małżeństwa wkraczają osoby trzecie, które próbują z tej sytuacji wyciągnąć dla siebie jak najwięcej korzyści. Nikt w tym układzie nie jest bez winy, ale twórcy spektaklu nie chcą osądzać postaci.

W sztuce Zapolskiej pod powierzchnią kąśliwej satyry kryje się zatem historia udręczonych ludzi, którzy uciekają przed samotnością i próbują szukać swojego szczęścia na różne sposoby, nierzadko raniąc przy tym swoich bliskich. Dramat Zapolskiej jest przez to bardzo aktualny i skłania do refleksji nad własnym życiem o czym przekonują aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie.

Skip to content