O Teatrze

Misją Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku jest prezentowanie publiczności dzieł, które będą kształtować smak i wrażliwość artystyczną widzów.

Zaspokajamy potrzeby i aspiracje kulturalne społeczeństwa przejawiające się w działalności teatralnej, muzycznej, filmowej i edukacyjnej.

Angażujemy odbiorców w dialog z twórcami poprzez  spektakle dla widzów dorosłych i dla dzieci: od spektakli rozrywkowych po adaptacje polskiej i światowej literatury w wykonaniu zespołów najlepszych teatrów w Polsce.

Promujemy twórczość teatralnego amatorskiego ruchu artystycznego będącego inspiracją do rozwoju pasji i talentów.

Historia

Działalność impresaryjna, polegająca na prezentowaniu włocławskiej widowni przedstawień zrealizowanych przez różne zespoły teatralne z Polski i zagranicy, jest prowadzona od 1990 r., a formę instytucjonalną zyskała w roku 1992, kiedy to ówczesny wojewoda włocławski powołał do życia Państwowy Teatr Impresaryjny. Autorską koncepcję funkcjonowania tej instytucji opracował Jan Polak. W 1994 r. teatr stał się instytucją samorządową, natomiast w 2002 r. zyskał Patrona i odtąd jego pełna nazwa brzmi: Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego.

 

Impresariat

Przez te lata działalności zorganizowaliśmy ponad 6 tys. przedstawień, koncertów, recitali, wystaw itp., które obejrzało ponad 2 mln osób. Teatr na stałe współpracuje z najlepszymi teatrami warszawskimi i krakowskimi, stąd na włocławskiej scenie gościli i goszczą najwybitniejsi polscy aktorzy w zrealizowanych przez znakomitych inscenizatorów przedstawieniach. Teatr Impresaryjny organizuje ponadto koncerty muzyki poważnej, recitale gwiazd sceny muzycznej, przedstawienia plenerowe, wystawy, lekcje teatralne, festiwale.

 

Amatorski ruch teatralny

W teatrze działały i działają zespoły amatorskie,  Teatr Skene i Teatr Ludzi Upartych, które przygotowały przez minione 30 lat ponad 100 premier i zagrały kilkaset spektakli. Zespoły te zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na wielu przeglądach i festiwalach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego był też pomysłodawcą i organizatorem imprez o charakterze społeczno – artystycznym, np. „Przeciw uzależnieniom” – połączenie cyklu wykładów, spotkań i dyskusji o tematyce antyalkoholowej i antynarkotykowej ze spektaklami o odpowiednio dobranych treściach, charytatywnym np. organizacja przedstawień bądź całego ich cyklu, z których dochód przeznaczany jest np. na dożywianie ubogich uczniów lub letni wypoczynek (nagroda „Darczyńca Roku”). Ponadto współorganizowano wiele imprez ze stowarzyszeniami i organizacjami prowadzącymi działalność charytatywną. We wrześniu 2021 r. powołano do życia „Teatr Trójka”. To wspólne przedsięwzięcie Zespołu Szkół nr 3 i Teatru Impresaryjnego we Włocławku stworzone z myślą o uczniach z niepełnosprawnościami, którzy będą występować na teatralnej scenie.

 

Nagrody i wyróżnienia

Współpracujemy ze szkołami, oferując im spektakle specjalnie dla nich przeznaczone, konsultacje programów artystycznych, indywidualne konsultacje dla uczniów utalentowanych artystycznie. Za swą działalność Teatr Impresaryjny był wielokrotnie nagradzany (m.in. I miejsce w konkursie „Teraz Włocławek” oraz II miejsce i nagroda Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w konkursie „Firma roku”), wyróżniano też wielokrotnie zespoły działające w teatrze (m.in. Nagrody Prezydenta Włocławka w dziedzinie kultury dla teatru Skene i Teatru Ludzi Upartych, dla tego drugiego także nagroda radia PiK), wiele nagród indywidualnych otrzymali również aktorzy-amatorzy grający w obu wymienionych zespołach teatralnych oraz twórcy realizowanych przez te zespoły przedstawień: Mieczysław Synakiewicz (nagroda Marszałka Kujawsko- Pomorskiego, Nagroda Prezydenta Włocławka) i Jan Polak (Medal Senatu RP, Medal Wojewody, nagrody Marszałka i Prezydenta, nagroda radia PiK, i prestiżowa Nagroda POLCUL Foundation, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”).

23 maja 2014 roku Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego rozpoczął nowy etap w swoim artystycznym życiu. Widowiskiem „W żywym ciele, w oddechu, w głosie – wracamy!” otworzyliśmy budynek Teatru po gruntownej przebudowie. Na nową drogę wprowadzili nas Artystyczni Rodzice Chrzestni naszego Teatru: Krystyna Janda i Andrzej Seweryn.

Galerie zdjęć

Teatr impresaryjny – Foyer dolne

Teatr Impresaryjny – Foyer górne

Teatr Impresaryjny – Sala kameralna

Teatr Impresaryjny – Sala widowiskowa

Teatr impresaryjny wewnątrz

Teatr impresaryjny z zewnątrz

Skip to content