Dancing retro…

Mylą się ci, którzy uważają, że historia polskiego jazzu zaczęła się od niszowych jam session na przełomie lat 40 i 50 XX wieku. Ewa Makomaska – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie w przedstawieniu premierowym przygotowanym specjalnie dla Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego pt: DANCING RETRO przypomni cudowne lata 20-te i twórców, którzy wtedy w polski krajobraz artystyczny przenosili gorące rytmy tang, foxtrotów, slowfoksow, one-stepów i swinga.

W proceder przeflancowania na rodzimy grunt muzyki, która królowała za oceanem, a także w Paryżu i Berlinie, zamieszani byli znakomici kompozytorzy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski i wielu innych, poeci na czele z Tuwimem i Hemarem i wszystkie śpiewające, wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego.

W Polsce, ale też w innych krajach europejskich w 20-leciu międzywojennym jazz oznaczał ni mniej ni więcej muzykę taneczną pochodzenia amerykańskiego, graną głównie w nocnych lokalach przez orkiestry lub mniejsze zespoły, w których składzie znajdowały się saksofony i perkusja.

Opowiemy jak Jazz zawitał do Polski za sprawą tych artystów, którzy poznali nowe rytmy i brzmienia podróżując po Europie zachodniej, jak również dzięki zagranicznym filmom i płytom. To będzie sentymentalna, ale też bardzo energetyczna podróż w czasie. Przypomnimy utwory w gorących rytmach i najbardziej wtedy popularnych tang, które do dziś uwodzą niepowtarzalną atmosferą i rytmami, których na próżno szukać w muzyce współczesnej. Będzie zatem można usłyszeć m.in. takie utwory jak: „Marzenie”, „Abram ja ci zagram”, „Mały gigolo” „Tango notturno”, „Salem Alejkum”, „The man I love”, „Nikodem”, „Kochaj mnie a będę twoja” czy „Sam mi mówiłeś”.

Zapowiada się zatem sentymentalny wieczór pełen teatralnych wrażeń w atmosferze przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem…

Liczba miejsc ograniczona!


„DANCING RETRO”
muzyczna opowieść o polskim jazzie w okresie 20-lecia międzywojennego
27 września 2020 r. godz. 18.00

Opracowanie muzyczne: Tomasz Bielski
Występują: Ewa Makomaska
oraz
Wojciech Puszek (fortepian), Tomasz Bielski (saksofon)

Ceny biletów:
PARTER – Normalny 40 zł, Ulgowy 35 zł, Rząd XVIII 30 zł,
BALKON – 20 zł

Sprzedaż biletów prowadzi Kasa Teatru w dni powszednie w godz. 9.00 – 17.00 oraz w dniu spektaklu na godzinę przed jego rozpoczęciem, tel. 54 231 47 66