Zemsta

W Teatrze – Światowy Dzień Seniora...

Twórcy

Autor:
Aleksander Fredro
Reżyseria:
Jan Polak
Światło:
Włodzimierz Stawisiński
Muzyka i dźwięk:
Piotr Matuszkiewicz Jagoda Sobolewska
Scenografia i kostiumy:
Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski, Agnieszka Pszczólkowskaki

Występują

Karolina Gorzycka
Adrian Domanowski
Piotr Gutowski
Artur Kaczmarczyk
Piotr Matuszkiewicz
Henryk Michalak
Patryk Nowakowski
Maciej Obuchowicz
Dariusz Piotrowski
Paweł Rodecki
Katarzyna Maciejewska

Terminy

30.09.2023
17:00
Bilety:

Bilety

Normalny:
30
Ulgowy:
20
Balkon
20
Bilety do nabycia w Kasie Teatru w dni powszednie w godz. 8.30 – 16.00 i w dniu prezentacji przedstawienia od godz. 16.00, tel. 54 231 47 66. Bilety dla Seniorów w cenie 10 zł dostępne wyłącznie w kasie teatru.

Czas trwania

60 minut

Kategoria wydarzenia

Już po raz dziesiąty Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku uczestniczył będzie w akcji „Weekend Seniora z Kulturą”, którego nadrzędnym celem jest walka z wykluczeniem osób starszych i zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym w swojej najbliższej okolicy. Tegoroczny „Weekend Seniora…” odbędzie się w dniach
29 września-1 października, wpisując się w obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych zwany też Światowym Dniem Seniora.
W związku z tym włocławski Teatr zaprasza Seniorów, choć nie tylko, na spektakl, który powstał na podstawie znakomitej komedii Aleksandra Hrabiego Fredro pt: Zemsta.
Zemsta mimo, że jest utworem niemal 200-letnim, wciąż bawi i zaskakuje. Jej tematyka jest bowiem uniwersalna, a humor ponadczasowy. Wiadomo od dawna, że treść utworu Aleksandra Fredro ma swoje źródło w prawdziwym konflikcie, o którym przypadkowo dowiedział się autor. Także charaktery postaci – Cześnika i Rejenta – odpowiadają usposobieniu swoich prawdziwych pierwowzorów. Występuje też analogiczna historia z murem i oczywiście finalne pojednanie. Do odnalezionej historii dodał autor popis swojego kunsztu pisarskiego i humoru. I tak powstało dzieło, które od wieków bawi i poucza. Konflikt między głównymi bohaterami narasta. Kłótnia o mur graniczny, kolejne złośliwe czyny i wątek miłosny potęgują napięcie… Poza tym komedia napisana jest zabawnym językiem, w którym nie brak dwuznaczności. Lekkość przekazu nieraz łączy się z problematyką treści. Aktualność utworu oraz geniusz pióra autora przyczynił się do tego, że  Zemsta nadal śmieszy. Śledzenie językowych zabiegów to także i dla współczesnego odbiorcy źródło radości i śmiechu. Zaskakujące sytuacje i zwroty akcji również i dziś są dla Widza atrakcyjne. Zwłaszcza, że współczesne media często raczą nas płaskimi, prymitywnymi obrazami czy scenami. Wydaje się więc, że Zemsta jeszcze długie lata będzie nas śmieszyć i bawić, przy okazji prowokując do pełnej refleksji. Refleksji nad kondycją społeczeństwa, wagą sporów i znaczeniem pojednania.
Jedno jest pewne – trzeba ten spektakl koniecznie zobaczyć, tym bardziej, że dla Seniorów przygotowano rewelacyjnie niską cenę biletu! Bilety dla Seniorów w cenie 10 zł dostępne wyłącznie w kasie teatru.
Skip to content