Kino dla dzieci z Ukrainy

Aktualności

Najmłodsi mieszkańcy Ukrainy, przebywający aktualnie we Włocławku, zostali zaproszeni na specjalny pokaz filmowy w ramach projektu „Kino dla dzieci z Ukrainy”. Organizuje go Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce, a w naszym mieście realizowany jest dzięki Fundacji ANWIL. Seans odbędzie się 20 czerwca o 18.00 w sali widowiskowej włocławskiego Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego.

 

W ramach akcji podczas 50 dni projekcyjnych, w miejscach tymczasowego pobytu uchodźców wyświetlane są filmy animowane z pozytywnym przesłaniem i popularne bajki w języku ukraińskim. Projekcjom towarzyszą działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które musiały z rodzicami uciekać z Ukrainy oraz wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji.

 Celem projektu jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Ukrainie, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Radość z prawdziwego seansu filmowego to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość – to istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy, rozwoju oraz że nie są dla innych ciężarem. Projekcje dadzą też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnych bieżących potrzebach i zadaniach, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

Specjalnie dobrany repertuar filmowy, w ukraińskiej wersji językowej, pełen pozytywnych wartości, dobrych wyborów i zwycięstwa dobra nad złem, ma za zadanie redukować stres, poprawiać samopoczucie, budzić wiarę i nadzieję na przyszłość. We Włocławku dzieci obejrzą pełen humoru i naszpikowany ogromną ilością przebojowej muzyki (ponad 65 znakomitych piosenek, współczesnych i klasyków, od Franka Sinatry aż po Katy Perry) film „Sing”. To nie tylko animowana komedia muzyczna, to tak naprawdę opowieść o poszukiwaniu gwiazdy, którą każdy z nas ma w sobie. Mimo, że w filmie występują zwierzęta, ich codzienność jest bardzo ludzka. Bohaterowie mierzą się z takimi samy mymi kłopotami, troskami jak my, ludzie: z wszechobecną ignorancją, niedostrzeżeniem wśród najbliższych, martwią się o rachunki, doskwiera im brak poczucia własnej wartości. W dążeniu do szczęścia muszą pokonywać wszelkie bariery. „Sing” to nie tylko bajka o tematyce rozrywkowej, to również bajka z bardzo mądrym przesłaniem, którym jest nie tylko zachęcanie do wytrwałości w dążeniu do realizacji własnych celów, ale również odwoływanie się do takich wartości jaką jest rodzina.

Dla małych widzów organizatorzy przygotowali również plecaki, zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki odwołujące się do przesłania „Nie bój się, jestem z tobą”. Dopełnieniem pozytywnych kinowych emocji będą rozdawane maskotki postaci z filmu oraz pyszny popcorn.

 

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI


koncert Różnorodni prawdziwi

Różnorodni – Prawdziwi

Dodano: 23 marca, 2023

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet

Dodano: 7 marca, 2023

Ferie z Teatrem

Dodano: 10 lutego, 2023

Skip to content