XII WFTDzG – Wieczór Gospodarzy i… Babcia!

Na scenie włocławskiego Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego w dniach 28 czerwca – 3 lipca 2017 r. prezentować się będą zespoły teatralne skupiające w swoich szeregach naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju. Włocławek w tych dniach będzie gościł 120 młodych aktorów, którzy przyjadą z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Wezmą oni udział w XII Wakacyjnym Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy. Organizatorzy, oprócz Festiwalowych Prezentacji Konkursowych, przygotowali również tzw. Wieczory Gospodarzy.

„Babcia na jabłoni” - plakat29 czerwca o godz. 20.30 w ramach Wieczoru Gospodarzy swoje najnowsze przedstawienie pt: Babcia na jabłoni zaprezentuje Teatr „Skene”, na które zapraszamy uczestników Festiwalu jak i mieszkańców Włocławka.

Jest to współczesny spektakl, który powstał na motywach powieści Mira Lobe, austriackiej pisarki, której talent porównywany jest z twórczością Astrid Lindgren.

Babcia na jabłoni to spektakl o fascynacji młodych ludzi zdobyczami elektronicznej technologii – smartfonami, laptopami itd. Młodzi ludzie swoje wzajemne kontakty opierają głównie w oparciu o te technologie i nie potrafią ze sobą rozmawiać „w cztery oczy”; przechwalają się posiadanym sprzętem i szydzą z tych, których nie stać na najnowsze nowinki w tym zakresie.

W takim właśnie świecie żyje główny bohater tej opowieści, Andi, chłopiec, który bardzo chciał mieć babcię. I nagle… taka wymarzona przez niego babcia pojawia się nie wiadomo skąd i znajduje sobie miejsce na jabłoni. Babcia wcale nie jest stara, jest trochę zwariowana, staroświecka, ale za bardzo mądra i dowcipna. Okazuje się, że jest ona najlepszym sposobem na smutki i kłopoty, do tego potrafi wymyślać znakomite zabawy, przy których młodzi ludzie zapominają o potrzebie używania smart fonów. Babcia uświadamia im, że bezpośrednie rozmowy są bardziej wartościowe niż te „elektroniczne”.

Czy babci uda się przekonać młodych ludzi, że poza elektronicznymi gadżetami też istnieje fajne życie?

Spektakl adresowany do widzów od lat 7 do 107 jest okazją, by przyjrzeć się naszej codzienności z dystansem i humorem…


Mira Lobe
Babcia na jabłoni”
29 czerwca 2017 roku, godzina 20.30

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Synakiewicz,
Muzyka: Piotr Matuszkiewicz
Scenografia i kostiumy: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski,
Współpraca produkcyjna: Katarzyna Michalska, Marek Stasiński, Piotr Gutowski, Adrian Domanowski

Biletem wstępu na to przedstawienie jest Polska książka, którą uczestnicy Festiwalu zabiorą ze sobą do domu…