XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy

Pod koniec czerwca br. przyjadą do Włocławka młodzi aktorzy reprezentujący środowiska polonijne na Ukrainie, Białorusi i Litwie – rozpoczyna się bowiem „XI Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy”, który trwać będzie od 29 czerwca do 4 lipca br.

XI WFTDzZ - plakat„…Dla młodych Polaków, tworzących teatr poza granicami ojczyzny, te coroczne przyjazdy do Włocławka, to wielkie święto…” – mówi Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego„…Wielu z nich mówi, że to wyjazd życia. Tym dzieciakom i młodym ludziom (…) Włocławek kojarzy się ze wszystkim co najlepsze: serdecznością, opieką nie tylko artystyczną, docenianiem tego, co robią, poznawaniem kolejnych tajemnic sceny, spotkaniami z rówieśnikami, którzy też kochają teatr, poznawaniem ojczyzny, o której słyszą od rodziców, dziadków. Chciałbym, żeby mieszkańcy naszego miasta umieli patrzeć na Włocławek oczami i sercem tych dzieci…”.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie, 29 czerwca o godz. 21.00, wieczorna parada uliczna uczestników, widowisko plenerowe i pokaz ogniowy. Kolejne dni to próby, zajęcia warsztatowe, prezentacje konkursowe i wieczory gospodarzy, podczas których obejrzeć będzie można spektakle pt: „Cwaniaczek”, „Chrzest Polski czyli jak to być mogło” i „Szesnaście róż”.

Prezentacje konkursowe Festiwalu oceniać będzie profesjonalne Jury w składzie: Jolanta Wołłejko – aktorka; Tomasz Grochoczyński – aktor, reżyser, wykładowca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie;  Jan Polak – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.

Zajęcia warsztatowe prowadzić będą: Paweł Ptaszkiewicz i Artur Żebrowski – aktorzy-mimowie oraz Jerzy Rochowiak – dramaturg i krytyk teatralny.

Koncert Galowy i uroczyste zakończenie Festiwalu zaplanowano w niedzielę – 3 lipca o godz. 16.00. Podczas tej Gali ogłoszony zostanie werdykt Jury, wręczone zostaną laureatom nagrody  i dyplomy, odbędzie się występ wskazanego przez Jury zespołu, zabiorą głos zaproszeni goście oraz przedstawiciele zespołów.

Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, biletem wstępu na przedstawienia konkursowe i wieczory gospodarzy będzie książka, którą uczestnicy Festiwalu zabiorą ze sobą by wzbogacić polonijny księgozbiór w bibliotekach, świetlicach, klubach…

Festiwal organizowany jest przez Teatr Impresaryjny i Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne przy współpracy Urzędu Miasta Włocławek.  Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą


PROGRAM FESTIWALU:

Uwaga! Z przyczyn nie leżących po stronie organizatora zmianie uległa godzina rozpoczęcia I Wieczoru Gospodarzy. Spektakl „Chrzest Polski, czyli jak to być mogło” zostanie zaprezentowany włocławskiej publiczności w czwartek, 30 czerwca 2016r. o godz. 20.00, a nie jak pierwotnie informowano o 20.30.

29.06. (środa)  godz. 21.00UROCZYSTA INAUGURACJA FESTIWALU

Parada uliczna, widowisko plenerowe pt: „Eunika w krainie cyrku” oraz pokaz ogniowy w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”.

Miejsce – Plac Wolności, skwer przed Teatrem Impresaryjnym

30.06. (czwartek)  g. 15.30 –  I Dzień Prezentacji Konkursowych

Teatry: „Lidziany” i „MiUD” z Białorusi, „Zaczarowana Szkatułka” i „Nastolatek” z Ukrainy, „Przyjaciele” z Litwy oraz „Talia” z Polski.

Miejsce – Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13

30.06. (czwartek) g. 20.00 –  Wieczór Gospodarzy

Spektakl pt: „Chrzest Polski, czyli jak to być mogło”

Miejsce – Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13

01.07. (piątek) godz. 15.30II Dzień Prezentacji Konkursowych

Teatry: „Wesoła szkoła”, „MY” i „Zaczarowana szkatułka” z Ukrainy, „Wędrówka” z Litwy oraz „Przyjaciele” z Białorusi.

Miejsce – Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13

01.07. (piątek) godz. 20.30 Wieczór Gospodarzy

Spektakl pt: „Cwaniaczek”

Miejsce – Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13

02.07. (sobota) godz. 20.30Wieczór Gospodarzy

Spektakl pt: „Szesnaście róż”

Miejsce – Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13

03.07. (niedziela) godz. 16.00Koncert Galowy

Ogłoszenie werdyktu Jury, wręczenie Dyplomów i nagród laureatom, występ wskazanego przez Jury zespołu, wystąpienia zaproszonych gości oraz przedstawicieli zespołów, Uroczyste Zakończenie Festiwalu

Miejsce – Teatr Impresaryjny, ul. Wojska Polskiego 13