„Pif, Paf!…” (XIII WFTDzG – Wieczór Gospodarzy)

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zaprasza w ramach Wieczoru Gospodarzy „XIII Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy – Włocławek 2018” na przedstawienie Teatru Ludzi Upartych pt: „Pif, paf! Jesteś trup!”.

„Pif, Paf!...” - plakatSpektakl powstał według scenariusza Williama Mastrosimone i opowiada historię nastoletniego Josha, który w więziennej celi dokonuje rachunku sumienia za popełnione masowo morderstwo. Sztuka, którą zrealizowano we włocławskim Teatrze odnosi się do masakry, która miała miejsce 20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School w Stanach Zjednoczonych. Dwaj nastoletni uczniowie tej szkoły, Eric Harris i Dylan Klebold, weszli na jej teren i strzelając z broni palnej zamordowali dwunastu rówieśników i jednego nauczyciela, raniąc przy tym 24 inne osoby. Sprawcy popełnili samobójstwo, zanim do budynku wkroczyła policja… Strzelanina w Columbine odbiła się szerokim echem na całym świecie, wywołując panikę moralną związaną z młodzieżą nieprzystosowaną społecznie, środkami antydepresyjnymi, brutalnymi filmami, muzyką i grami komputerowymi, Internetem oraz powszechnym dostępem do broni.

„Pif, paf!…” to dramat o problemach nastolatków i wynikających z nich konsekwencji. Autor doskonale zagłębia się w psychikę zagubionych nastolatków, którzy nie znajdują zrozumienia wśród swoich rówieśników, rodziców, nauczycieli i stara się znaleźć źródło ich problemów… Sztuka nie odnosi się tylko do młodzieży, która strzela do rówieśników, ale podejmuje rozważania nad problemami nastolatków, które potrafią doprowadzić do wielu innych, strasznych rzeczy. Opowiada o przemocy w szkołach, tak zwanej „fali” i jej tragicznych skutkach… Zaznacza, że to spotkani ludzie, rodzice, nauczyciele, koledzy, kształtują dojrzewającego człowieka. To dramat niezwykle ważny, dający do myślenia.

A przy tym niesamowicie prawdziwy w bezpośrednim odbiorze…


„Pif, paf! Jesteś trup!”
29 czerwca 2018 roku, godzina 21.30 (Scena Kameralna)

Adaptacja i reżyseria: Jan Polak
Tłumaczenie: Waldemar Gzubicki
Muzyka: Filip Różański (Lao Che)
Scenografia i kostiumy: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski,
Występują: Katarzyna Michalska, Julia Fryżewska, Artur Kujawa, Adrian Domanowski,

W ramach Festiwalu wstęp na przedstawienie jest bezpłatny! Liczba miejsc ograniczona!