„Pif paf! Jesteś trup!”

Pif paf! Jesteś trup! według scenariusza Williama Mastrosimone to historia nastoletniego Josha, który w więziennej celi dokonuje rachunku sumienia za popełnione morderstwo. Sztuka, którą zrealizowano we włocławskim Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego przy współpracy Agencji Artystycznej Nowakowski Impresariat, odnosi się do masakry, która miała miejsce 20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School w Stanach Zjednoczonych. Dwaj nastoletni uczniowie tej szkoły, Eric Harris i Dylan Klebold, weszli na jej teren i strzelając z broni palnej zamordowali 12 rówieśników i nauczyciela, raniąc przy tym 24 inne osoby.

„Pif paf! Jesteś trup!” - plakatSprawcy popełnili samobójstwo, zanim do budynku wkroczyła policja…

Strzelanina w Columbine odbiła się szerokim echem na całym świecie, wywołując panikę moralną związaną z młodzieżą nieprzystosowaną społecznie, środkami antydepresyjnymi, brutalnymi filmami, muzyką i grami komputerowymi, Internetem oraz powszechnym dostępem do broni.

Pif paf! Jesteś trup! to dramat, opowiadający nadzwyczaj mądrze o wciąż aktualnych problemach nastolatków i wynikających z nich konsekwencji. Autor doskonale zagłębia się w psychikę zagubionych nastolatków, którzy nie znajdują zrozumienia wśród rówieśników, rodziców, nauczycieli i stara się znaleźć źródło ich problemów…

Sztuka nie odnosi się tylko do młodzieży, która strzela do rówieśników, ale podejmuje rozważania nad problemami nastolatków, które potrafią doprowadzić do wielu innych, strasznych rzeczy. Opowiada o przemocy w szkołach, tak zwanej „fali” i jej tragicznych skutkach… Zaznacza, że to spotkani ludzie, rodzice, nauczyciele, koledzy, kształtują dojrzewającego człowieka. To dramat niezwykle ważny, dający do myślenia. A przy tym niesamowicie prawdziwy w bezpośrednim odbiorze. I chociaż przeszedł właściwie bez echa, powinien być obowiązkowo pokazywany w szkołach!

I właśnie problemy nastolatków poruszane będą w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

Myślicie, że te problemy nie dotyczą Was, Waszych rodzin, Waszych szkół?

Nawet nie wiecie jak bardzo się mylicie! Chyba, że… wiecie o tym wszystkim i „zamiatacie to pod dywan”…

Patronat nad spektaklem objęła Komenda Miejska Policji we Włocławku.


„Pif paf! Jesteś trup!”
5 – 9 lutego 2018 roku, godzina 9.00 i 11.00
Scena Kameralna

Adaptacja i reżyseria: Jan Polak
Tłumaczenie: Waldemar Gzubicki
Muzyka: Filip Różański (Lao Che)
Kostiumy i scenografia: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski
Występują: Katarzyna Michalska, Julia Fryżewska (po raz pierwszy na scenie), Artur Kujawa, Adrian Domanowski

Cena biletu uczniowskiego: 10 zł
Informacje: 54 231 47 60 lub 54 231 47 61