Narodowe czytanie – „Wesele”

Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski i Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zapraszają do wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt: Wesele w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Narodowe czytanie - Wesele - plakatFragmenty dramatu przedstawiającego autentyczne wydarzenia – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną – czytane będą z teatralnej sceny, która przekształci się w ten sobotni wieczór w jedną z chłopskich chałup w Bronowicach – podkarpackiej wsi z przełomu XIX i XX wieku – wypełnioną weselnymi postaciami, rekwizytami, kostiumami  z tamtych czasów i tancerzami. Aktorzy Teatru Ludzi Upartych i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” postarają się zbudować klimat, który wzbogaci interesującym obrazem tekst dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Organizatorzy mają nadzieję, że do wspólnego czytania dramatu przedstawiającego sytuację duchową narodu – ukazującego tak naprawdę dlaczego Polacy nie potrafią wywalczyć niepodległości – włączą się również, a może przede wszystkim, mieszkańcy Włocławka, którzy zasiądą na widowni „impresaryjnego”.

 

 


Narodowe Czytanie

Stanisław Wyspiański
Wesele
2 września 2017 roku, godzina 18.00

Fragmenty wybrał i inscenizacji dokonał – Jan Polak

Sala Teatru Impresaryjnego, ul. Wojska Polskiego 13, Włocławek

Wstęp wolny!

PATRONAT HONOROWY PARY PREZYDENCKIEJ