„Moskwa-Pietuszki”

Poemat „Moskwa-Pietuszki”, powieść Wieniedikta Jerofiejewa, to z pozoru słodko-gorzka historia pijaczka Wieniczki, który bezskutecznie usiłuje pokonać tytułową trasę: dworzec Kurski – stacja Pietuszki. Bezskutecznie, bo z każdego kąta wagonu wychylają się życzliwe ręce z kolejnymi szklaneczkami i kuflami. Wieniczka pije, snuje opowieści i opowieści słucha, w końcu zlewają się one w jedną deliryczną wizję, która miesza świat realny ze światem halucynacji.

„Moskwa-Pietuszki” - plakatJeśli jednak uważniej wsłuchać się w to o czym Wieniczka mówi, jeśli wsłuchać się jak mówi, jak odczuwa otaczającą go rzeczywistość, zza obrazu pospolitego pijaczka wyłania się twarz inteligenta, który nie umie znaleźć sobie miejsca w świecie w którym przyszło mu żyć. Tytułowe Pietuszki stają się nieosiągalnym celem, do którego usiłuje dojść. Miejscem niezakłóconej niczym szczęśliwości, „gdzie w dzień i w nocy nie przestają śpiewać ptaki, gdzie zimą i latem nie przekwita jaśmin”.

„Moskwa-Pietuszki” to tak naprawdę opowieść o ludzkim losie, naznaczonym dobrem i złem, ustawicznie plączącym wzloty i upadki, chwile radosne i smutne.

To opowieść o naszym nieustannym dążeniu do szczęścia.

I właśnie na taką sceniczną opowieść zaprasza w ostatnią sobotę września Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.


Wieniedikt Jerofiejew
„Moskwa-Pietuszki”
30 września 2017 roku, godzina 18.00
Scena Kameralna

Adaptacja, reżyseria i wykonanie – Jan Polak
Muzyka i dźwięk – Jagoda Sobolewska, Piotr Matuszkiewicz
Scenografia i kostiumy – Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski
Światło – Włodzimierz Stawisiński

Kasa Teatru czynna w dni powszednie w godz. 10.00 – 18.00 oraz w dniu spektaklu od godz. 17.00, tel.:  54 231 47 66