Międzynarodowy Dzień Teatru 2017

Teatr jest najpiękniejszą formą spełnienia ludzkich emocji, myśli i marzeń. Zawiera w sobie wszystko, co stanowi wyraz artystycznej ekspresji człowieka: literaturę, plastykę, muzykę, taniec, śpiew. Toteż teatr najpełniej, najwyraziściej przedstawia nasze ludzkie losy, dylematy, radości i smutki, idee i emocje. Jest miejscem w którym dochodzi do wyjątkowego w sztuce spotkania artystów i odbiorców ich dzieła. Tu i teraz, twarzą w twarz. Tylko w teatrze możliwa jest bezpośrednia wymiana emocji między aktorem, a widzem. Dlatego teatr bywa i piękny, i okrutny. Aktor unosi się nad ziemią, gdy widz okazuje mu zainteresowanie i boleśnie na nią spada, gdy widz zachowuje obojętność.

MDT2016 - plakatTeatr jest ulotny. Przedstawienie można zarejestrować, ale nie wymyślono jeszcze elektronicznego nośnika, który zachowa to wszystko, co dzieje się na żywo między sceną i widownią. Jak zapisać emocje, drganie powietrza, temperaturę, zapach?

Teatr jest silny. Wielokrotnie w swej historii miewał upadki, ale szybko się odradzał. Przetrzymał i przetrzyma wszystko: wojny, kataklizmy, cenzurę, brak pieniędzy.

Teatr jest nadzieją. W świecie narastających konfliktów, nienawiści, uprzedzeń, pogardy jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie możliwy jest dialog. Gdzie każdy spór można rozwiązać za pomocą myśli i słowa, a nie broni i przemocy.

Teatr oczyszcza. Widz, wzruszając się losem scenicznych bohaterów, płacząc nad ich dramatami, albo śmiejąc się z ich słabostek i niedoskonałości porządkuje swoje emocje, oczyszcza swą duszę.

Teatr jest wieczny. Zapisana i udokumentowana historia teatru i dramatu liczy trochę ponad dwa i pół tysiąca lat. Ale człowiek od swego zarania tworzył obrzędy, ubarwiał je tańcem i śpiewem, ozdabiał i malował swe ciało, przebierał i udawał inne istoty, zwierzęta, bóstwa. Dzieci, bawiąc się, odgrywały sceny z życia dorosłych. Tak jest do dzisiaj i tak będzie zawsze. Nie w pełni zadowoleni z rzeczywistości tworzymy swój wymarzony świat poza nią. Odgrywamy role, przebieramy się, udajemy, wymyślamy siebie.

Od 55 lat obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na całym świecie. W ten jeden wiosenny dzień my, ludzie teatru i widzowie tworzymy globalną wspólnotę. To daje nadzieję, że taka wspólnota możliwa jest nie tylko w teatrze.

Jan Polak