„Chłopcy z Placu Broni” (XIII WFTDzG – Wieczór Gospodarzy)

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zaprasza w ramach Wieczoru Gospodarzy „XIII Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy – Włocławek 2018” na przedstawienie przygotowane przez Teatr Skene pt: „Chłopcy z Placu Broni”.

„Chłopcy z Placu Broni” - plakatPrzedstawienie „skeniaków” to adaptacja sceniczna znanej na całym świecie książki napisanej przez Forenca Molnara. Kanwę akcji stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji Widz poznaje perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Zanurza się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji, ale także uczestniczy w dręczących ich rozterkach i wyborach…

Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów, magiczną krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni przeobraża się w istocie nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak przyjaźń, honor, walka o wspólne dobro, przebaczenia za zdradę, poczucie patriotyzmu czy lojalność wobec przyjaciół – czy wreszcie o samych siebie.

Kluczowym wątkiem, zarówno literackim, jak i scenicznej adaptacji jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to co dlań najcenniejsze – życie.

W tym spektaklu reżyser tworzy sugestywną wizję świata widzianego oczyma dziecka, w którym swe miejsce ma nie tylko fantazja i beztroska, ale powiewają również flagi rodem ze świata dorosłych: zdrada, kłamstwo, śmierć…

Chłopcy z Placu Broni to przejmująca lekcja historii kładąca nacisk na pozytywne wartości takie jak prawda czy odwaga, która uruchamia wyobraźnię Widza i czyni to teatralne spotkanie niezapomnianym.


„Chłopcy z Placu Broni”
28 czerwca 2018 roku, godzina 20.30

Adaptacja i reżyseria: Mieczysław Synakiewicz
Scenografia i kostiumy: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski
Muzyka: Marian Szczepański
Dźwięk: Piotr Matuszkiewicz
Światło: Włodzimierz Stawisiński

W ramach Festiwalu wstęp na przedstawienie jest bezpłatny!